Atvaros. 1. nodaļa

Kad autobuss aizbrauca tālāk Zaļupes virzienā, Raivis apsēdās uz pieturas soliņa, aizvēra acis un koncentrējās uz elpošanu, lai apspiestu ceļā uznākušo nelabumu. Apkārt tikmēr skanēja putnu balsis un šalca vējš, mazpamazām aizstājot Rīgas daudzstāvenes viņa domās ar bērzu lapotnēm – vismaz līdz brīdim, kad no ziemeļiem, no upītes puses, garām aizšāvās vecs opelis, pārklādams visu iedomu ainu ar lieliem, tumšiem mutuļiem. Kad tiltam tuvoties sāka vēl nākamais auto, Raivis aizgriezās projām no ceļa, pievērsa skatu mežam. Bet tur koku kailie zari izskatījās kā nokrituši tramvaja ragi un debesis bija netīri zilas kā asfalta peļķes. Viņš izspļāva garu, lipīgu slienu un aizklāja seju ar plaukstām.

Deviņos gados kopš pārcelšanās uz Rīgu viņš Atvaros bija atgriezies tikai vienreiz, uz pavisam īsu laiku. Un droši vien nebūtu atbraucis arī tagad, ja viss būtu bijis kārtībā. Bet Raivis vairs nespēja izturēt pilsētu, tās svešumu un vientulību. Tā nebija nesenās šķiršanās vaina vien – viņš juta, ka šīs pēdējās nedēļas ir tikai simptoms kādai dziļākai kaitei, ko viņš īsti nespēja pat diagnosticēt, kur nu vēl izārstēt. Likās neiespējami darīt jebko citu, kā tikai gremdēties skumjās atmiņās par bērnības piedzīvojumiem un draugiem, kas Rīgā bija pazaudējuši cits citu, lai gan uz turieni pēc vidusskolas bija pārcēlusies puse klases – tā puse, kas neaizbrauca uz ārzemēm.

Visvairāk Raivim pietrūka Ivara. Bērnībā abi vienmēr bija turējušies viens pie otra, pavadīdami kopā tik daudz laika, ka pirmajās klasēs skolasbiedri viņus vairākkārt bija noturējuši par brāļiem. Lai cik atšķirīgi bija abu raksturi, viņi vienlaikus arī izjuta tādu kā bērnišķīgu apbrīnu viens pret otru, it kā tieši šīs atšķirības piepildītu kādu neskaidru robu viņu esībā.

Tāpēc bija tikai loģiski, ka iepriekšējā vakarā, galvai griežoties no hruščenes dzīvokļa vientulībā izdzertā viskija, Raivis bija uzrakstījis tieši Ivaram, izgāzdams vēstulē visu, kas bija sakrājies pēdējās nedēļās. Darba problēmas, Rīgas apnikumu un, protams, Paulas aiziešanu.

Viņa bija kļuvusi par vēl vienu strupceļu Raivja attiecību vēsturē, kas tagad likās no tādiem vien sastāvējusi. Tieši tā viņš bija rakstījis Ivaram, pats juzdamies pārsteigts, cik viegli vēstulē rindojas vārdi – jau tā bija gandrīz kā atgriešanās bērnībā, kad viņi divatā bija krustām šķērsām izstaigājuši Atvarus, pļāpādami par visu, kas vien nāca prātā. Tagad viņš vairs neatcerējās, vai vēstulē bija pieminējis arī to, taču senās atmiņas rakstot patiešām bija zīmējušās galvā kā filmas kadri, liekoties kaut kā īpaši krāsainas pretstatā Rīgas melnbaltajam kino.

Ivara atbilde pienāca jau pēc nepilnas stundas. Sveicienam un ievadvārdiem sekoja gara, brīžiem sentimentāla vēstule par to, kā pirms diviem gadiem – pēc tēva nāves un mātes pārcelšanās uz netālo Zaļupi – viņš no Rīgas bija atgriezies Atvaros un tagad saimnieko viens vecāku mājā. “Tā ka droši brauc ciemos, ar prieku uzņemšu,” Ivars pabeidza vēstuli.

Raivis nevilcinājās. Tobrīd galva jau griezās līksmi kā karuselī un drauga piedāvājums likās skaistākais, kas redzēts mēnešu garumā. Un viņš tagad arī bija brīvs cilvēks, pienākumi pret sabiedrību beidzās līdz ar pulksten pieciem piektdienas vakarā, kad bija nosūtīts pēdējais e-pasts un sakārtota pēdējā pavadzīme. Uzņēmuma pārdotā kūdra tad turpināja ceļot uz Vāciju vai Spāniju, vai kādu vēl tālāku, drīzāk sapnim līdzīgu zemi, bet Raivis vilkās uz mājām, domās nolādēdams darbu un visu pasauli.

Un te nu viņš tagad bija, atpakaļ Atvaros. Neizskatījās gan, ka ciemats priecātos viņu sagaidīt, bet ilgāk tā sēdēt arī likās muļķīgi, tāpēc Raivis piecēlās no pieturas soliņa un sāka lēnām virzīties iekšā Atvaros, vēderam un galvai turpinot kluso cīņu pret saimnieku.

Bērnības ainava turpinājās tikpat vienaldzīgi sveša kā pirmajā atbraukšanas brīdī. Pa labi no ceļa bija pļava, bet kreisajā pusē pletās neliels kartupeļu lauks, pagaidām vēl melns un dubļu pilns. Mazliet tālāk – pussabrucis koka šķūnis, kuram mugurkaulu bija pārlauzis iebrukušais šīfera jumts. Tieši tāpat kā pirms gada, desmit, divdesmit. Lai cik tālu atmiņās Raivis atkāpās, tas vienmēr sagaidīja viņu tieši tāds, nemainīgi izliektām sienām un cauru galvvidu. Nekā romantiska vai daudznozīmīga, pat dzejnieki diez vai te atrastu jebko skaistu. Ja nu vienīgi debesis virs galvas bija tikpat žilbinoši zilas, kā viņš bija iztēlojies Rīgā, gatavodamies šim braucienam. Bet arī tās likās kaut kā nemīlīgi dzestras, viņš nodomāja, iegriezdamies vienā no četrām ciemata ielām, kas veda garām Raivja pelēkajam daudzdzīvokļu blokam uz Ivara mājām.

Ceļa ielokā bija iespiests vecais veikals “Divi krasti”, kur Raivis atkal apstājās, lai sakārtotu mugursomas lences. Tieši šeit viņš sešu gadu vecumā bija veicis pirmo patstāvīgo gājienu, pirmoreiz apzināti atstādams vecākus nesaredzamā attālumā. Toreiz tas bija licies kā solis pieaugšanas virzienā – un veikals arī bija sagaidījis viņu ēnainu kaktu un noslēpumu pilns kā pati pasaule. Bet nu jau ēka bija pavisam tukša, vienīgi vecā nosaukuma zīme vēl noraudzījās uz negaidīto viesi.

Raivis piegāja augstajiem logiem, nostājās pie izsistās rūts un ieskatījās veikala plašajā vēderā, mēģinādams atcerēties agrākās plauktu rindas, produktu daudzkrāsainās etiķetes, pārdevēju un pircēju sarunas. Taču šeit un tagad viņam pretī lūkojās tukšums – kā pamestā muzejā, kur no eksponātiem palikušas vienīgi putekļu neskartas vietas plauktos.

Rīgā viņš dzīvoja centra tuvumā, piecstāvenes augšējā stāvā ar skatu uz Skanstes jaunceltnēm. Tur šādiem rēgiem nebija vietas. Tur skatienu uzreiz pārņēma automašīnu nebeidzamā šalkoņa un padomju blokmāju atkārtojumi. Tur šis veikals būtu tikai kārtējā sarkanu ķieģeļu ēka ar izbalējušām uzlīmēm uz durvīm. Savukārt šeit Raivim vismaz bija atmiņas. Lai cik ļoti tās neatbilda tagad uz vietas redzētajam ciematam, šeit pagātni vismaz varēja sajust, kaut vai kā negribētas rokas pieskārienu skaustam. Nez kāpēc bija sāpīgi atcerēties, kā viņš toreiz bija apņēmīgi aizgājis līdz veikalam, ne uz brīdi nenolaizdams acis no asfalta, kā brīdi bija vilcinājies pie ieejas, tad gājis iekšā, uzlicis lipīgās, plaukstā sasilušās monētas uz letes un nosaucis mammas pieteiktos pirkumus, kā atpakaļceļā bija izlēmis nokāpt pie tuvējās upītes un apskatīties, vai tur patiešām ir atrodami ciemata nosaukumā ierakstītie atvari, bet tad bija kaut kur aizskatījies, aizdomājies un aizmirsies, līdz jau nākamajā mirklī klāt bija vakars un tumsa, un upītes krastā stāvēja neredzēti dusmīga mamma. Viņa aizvilka Raivi projām, nemaz neklausīdamās protestos par debesīm un sauli, ko viņš bija sajutis dzīslās līdzīgi asinīm, un dārgumiem, kurus viņš gandrīz, gandrīz bija atradis tepat piekrastes brikšņos.

Vēlākajos gados Raivis upmalā bija atgriezies vēl vairākas reizes, izstaigādams tās krastus visos virzienos, bet pirmā brīnuma sajūta vairs nebija atgūstama. Tagad pie upītes saaugušie brikšņi no veikala puses izskatījās vēl krietni biezāki nekā bērnībā, taču tie bija un palika pavisam vienkārši krūmāji – pilnīgs nieks salīdzinājumā ar tiem mežonīgajiem džungļiem, kas rādījās prātā atkusušajās atmiņu ainās. Atlika vien nodurt galvu un iet uz priekšu, cerot kādā brīdī varbūt tomēr atgriezties atmiņās. Nupat jau sāka šķist, ka tās vienīgās var izglābt šo gājienu no klusās bezjēdzības sajūtas, kas likās atbraukusi viņam līdzi no pilsētas.

Šķērsojis tiltu, Raivis vēl pārlaida skatienu priekšā redzamajām ielām un mājām. Bet arī tur viss bija kluss – tik kluss, ka gandrīz varēja saskatīt bērnības draugus, it kā viņu dauzīšanās uz asfalta būtu atstājusi kādus rēgainus nospiedumus, kas visus šos gadus bija tikai gaidījuši īsto acu skatienu. Viņš redzēja Sašku lienam Jansonu ābeļdārzā, redzēja Kristapa lielo muguru pie Atvaru vienīgā basketbola groza – un gandrīz redzēja arī Ivaru sev blakus, ierasti klusu un domīgu, tikai reizēm pasakot kādu teikumu, kuru nebija iespējams saprast ne no viena gala.

Un tad viss redzējums atkal pazuda, aiz sevis atstājot tikai paģiru nelabumu, kas visu laiku pārvietojās no vēdera līdz galvai un atpakaļ, it kā mēģinādams atrast labāko veidu, lai atriebtos par nepierasti un negribēti sarežģītajām sajūtām. Rīgā viņš bija pieradis pie pavisam vienkārša un nepārprotama noguruma vai citreiz – dusmām uz Paulu par draudzenes mēģinājumiem pārkārtot viņa dzīvi. Taču tagad arī dusmām laikam neatlika nekas cits, kā vērsties pret viņu pašu. Kāpēc viņš bija atnācis šeit, kur pat atmiņām vairs īsti nebija vietas? Ko viņš cerēja te atrast? Nu, tiešām – ko?

Mazliet priecīgāka kņudoņa krūtīs parādījās, tikai izejot uz Upes ielas, kur viņu sagaidīja tie paši neskanīgie suņu rējieni, kas arī bērnībā bija pavadījuši ikkatru soli. Uz brīdi likās, ka māju logos parādīsies kādas ziņkārīgas sejas, izbrīnītas par viņa atgriešanos. Bet tādu tur nebija, tāpat kā dārzos nebija saimnieku, kam pacelt galvu un uzlūkot atnācēju. Tikai Veinbergu sētā pie traktora darbojās kāds jauns puisis, bet to Raivis nepazina. Un Zentas tantes dārziņā vistas kašājās tāpat kā pirms desmit un laikam arī simts gadiem. Bet arī tās viņam tagad izskatījās kaut kā nepareizi – kā viltvārdes, kas tikai mēģina attēlot vistām piederīgo uzvedību, īsti nesaprazdamas tās iemeslus.

Cerību Raivim atgrieza malkas skaldīšanas trokšņi, kas skanēja jo skaidrāk ar katru soli, ko viņš pietuvojās Ivara mājām ielas galā. Citās sētās cirvji un zāģi gan klusēja, liekot arī drauga centieniem izklausīties kaut kā nepareizi, bet Raivis nekad tā īsti nebija iedziļinājies lauku darbos un nezināja, kam tagad varētu būt īstais laiks. Viņš jau pusaudža gados bija iemācījies sarunās par malku un sēšanu vienkārši māt ar galvu un piebalsot runātājam, nojaušot vai vismaz cerot, ka dzīve agrāk vai vēlāk aizvedīs viņu projām. Par atgriešanos viņš bija domājis mazāk – galvenais bija vienkārši tikt projām. Bet varbūt tā arī bija viņa kļūda.

Ivaru varēja saredzēt jau no ielas – viņš bija pagalma dziļumā, darbojās pie šķūnīša, izmeties vienā kreklā, kā spītējot dzestrajam laikam. Raivis uzreiz iekšā sētā negāja, vispirms brīdi pastāvēdams pie pabalējušā žoga, taču Ivars visu uzmanību bija pievērsis darbam un pat galvu nepagrieza uz viņa pusi. Neko daudz viņš miesās nebija pieņēmies, joprojām bija tas pats izstīdzējušais puisis ar nopietno seju un apaļstiklainajām brillēm. Tikai nemainīgi īsi apgriezto matu līnija bija atkāpusies pārsteidzoši tālu, atklādama olveidīgu galvaskausa formu.

Vēl brīdi pasekojis drauga cīņai ar īpaši lielu un zarainu bluķēnu, Raivis atvēra čīkstošos vārtiņus un devās šķērsām pāri pagalmam, vairs nespēdams novaldīt smaidu.

Ivara sveiciens atskanēja negaidīti, joprojām bez mazākās galvas pagriešanas, it kā viņš būtu tikai tēlojis iegrimšanu darbā, patiesībā visu laiku sekodams drauga gājienam. Raivis pārsteigts iesmējās un atņēma sveicienu, kamēr Ivars nolika cirvi malā, novilka cimdus un iebāza tos skaidām apbirušās jakas kabatā, lai paspiestu draugam roku.

“Kā fizkultūra?” Raivis noprasīja.

“Kā redzi.” Draugs pasmaidīja un ar zodu norādīja vispirms uz baļķu krāvumu dziļāk pagalmā, tad – saskaldītās malkas kaudzi sev blakus. “Vēl pāris dienas palikušas. Es jau tik tā, brīvajos brīžos, nesteidzoties.”

“Nuja,” Raivis noteica, sekodams Ivara skatienam, īsti nesaprazdams, kā vērtēt tur redzamo. Arī galvassāpes nepalīdzēja. Tomēr viņš turpināja smaidīt un, nezinādams, kur likt rokas, pastiepās, paņēma pagali no kaudzes. Tajā pašā acumirklī – vismaz viņam tā likās – grēdas virsotne ar dobju, skaļu rīboņu sāka gāzties lejā. Reizē ar pirmo pagali, kas novēlās lejā un iebelza Raivim pa potīti, Ivars pakāpās malā un uzsauca: “Eu, uzmanīgi!” Pārējās tik tālu neaizslīdēja, bet tad arī viņš jau bija aizlēcis prom. “Nu, bļāviens!” Raivis pussmiešus nokliedzās, kad kaudze atkal izskatījās puslīdz stabila.

Ivars pasmaidīja. “Es tak teicu, lai uzmanīgi.”

“Es jau nezināju, ka viņas man uzbruks.”

“Neatpazina. Nu nekas, gan jau vēlāk tikšu galā.” Ivars vēlreiz paskatījās uz malkas kaudzi. “Tu droši vien gribēsi ienākt iekšā, atsēsties pēc ceļa, kaut ko ieēst, ne?”

“Jā, patiesībā labprāt.” Apsēsties Raivis gribēja vairāk nekā paēst, taču vēl patīkamāka bija sajūta, ka nu beidzot viņš patiešām bija nonācis kaut mazliet tuvāk meklētajai pasaulei. Pat ja nekādas atbildes viņš pie Ivara neatrastu, drauga sētā viņš jau tagad jutās labāk nekā savā Rīgas dzīvoklī. Un parunāt ar viņu noteikti bija labāk nekā tupēt mājās un domāt par Paulu vai pavadīt brīvdienas datorspēlēs, lai tad atlūztu divos naktī ar alkohola un ekrāna nogurdinātām smadzenēm un uzmostos jau nākamajā darba nedēļā ar vēl lielāku neziņu par gribēto dzīves kārtību.

“Nu tad ejam.”

Bērnībā Raivis bieži bija nācis pie Ivara ciemos. Viņš joprojām atcerējās to īpatnēji spīvo aromātu, kas šeit likās piesūcinājis visas sienas. Nekur citur Atvaros šī smarža nebija sajūtama, bet tieši ar to viņam pēdējos gados bija saistījies viss ciemats – it kā ar Ivaru pavadītās stundas būtu aprijušas pārējo bērnību, nolemjot to komposta kaudzei apziņas dziļumos.

Kad Raivis tagad pārkāpa drauga mājas slieksnim un neapzināti dziļi ieelpoja priekšnama gaisu, tā pati senā smarža pārsteidza viņu vēlreiz. Tajā bija kaut kas neizskaidrojami pareizs, kāda sena kārtība, kurai acumirklī atsaucās visa viņa būtība. Bet jau nākamajā mirklī tā bija izplēnējusi un šeit smaržoja pēc parastas dzīves parastā mājā. Pēc tīrīšanas līdzekļiem, pakaramo vadžiem pielipušiem apģērbiem un simtkārtējas ēdienu smaržas nosēduma.

Ivars ieveda viņu virtuvē un aicināja apsēsties, kamēr pats drošām, saimnieciskām kustībām sāka darboties ap skapīšiem. Raivim priekšā parādījās vispirms tējas krūze, tad arī tējas maisiņi, cukurtrauks, cepumi atsevišķā šķīvītī ar zelta malu un divu veidu konfektes – arī katras uz savas apakštasītes. Drauga šiverēšanos viņš vēroja ar smaidu. Tā izskatījās pēc labi apgūtas dejas, kuras kustības šķita ne mazāk automātiskas kā vistām Zentas tantes dārziņā. Pie pilsētas draugiem viņš neko tādu nebija redzējis. Bet šeit tas bija patīkami un nomierinoši. Šeit Ivara rīcībā likās saglabājies vēl kāds krikums no tās dzīves, ko viņš bija pamanījis jau pie malkas skaldīšanas un atcerējās no bērnības, kad cilvēki apkārt vienmēr darīja kaut ko nesaprotamu, bet tik ļoti svarīgu, ka no tā likās atkarīga visa pasaules kārtība.

“Pie tevis laikam reti kāds ienāk?” Raivis iejautājās, joprojām neatraudams skatienu no Ivara kustībām.

“Jā, kāpēc tu tā prasi?” draugs atjautāja, atspiedies pret virtuves leti blakus tējkannai, kas bija sākusi klusi, zemu šņākt. “Atvaros arī nav daudz cilvēku mūsu vecumā. Ar pāris šejieniešiem pazīstos, bet nav tā, ka mēs būtu baigie čomi. Māsa un māte ir prom, es jau tev teicu. Patiesībā tā arī labāk. Neviens man netraucē, varu mierīgi dzīvot.” Tējkanna izslēdzās, viņš uzmanīgi ielēja ūdeni, vispirms Raivim, tad sev, un apsēdās. “Ar tevi, protams, ir citādies. Tu paliksi arī pa nakti, vai ne?”

Raivis pamāja. Sarakstē viņi par nakšņošanu nebija runājuši, un gājienā caur Atvariem viņš jau bija sācis šaubīties par visa brauciena jēgu, taču šeit viņš atkal sajutās labi. Vienkārši labi un pareizi. Ikkatrā drauga kustībā un pat priekšmetu sakārtojumā – tajā, kā Ivars ieslēdza radio un nokomentēja laika prognozi, kādās biezās šķēlēs grieza rupjmaizi, izbalējušajos dvieļos uz pakaramajiem, – it visur bija jaušama savulaik tik ļoti pazīstamā dzīves kārtība, kas viņam bija pietrūkusi Rīgā. Tas bija laiks, kad nevajadzēja vilkties uz darbu un besīties par ikdienas atkārtojumiem. Un izskatījās, ka Ivaram tā ir joprojām. Drauga kustībās bija tāda kā patstāvīga, no izpildītāja neatkarīga mūzika, vilinoša un tīkama kā vecas ābeles pavēnis. Agrāk Raivis būtu vairāk vai mazāk atklāti par to iesmējis, labi apzinādamies, ka Ivars vienalga to neuztvers, bet tagad viņa smaids bija bez kādas zobgalības ēnas. Varbūt dzērumā uzrakstītā vēstule patiesībā tomēr bija prātīgs zemapziņas gājiens.

“Es tā skatos, ka tu šeit esi labi iekārtojies,” Raivis atkal ierunājās, lai izkliedētu klusumu, kas uz brīdi bija uzklājies tējošanai kā padomju vaskadrāna uz lielā virtuves galda.

“Grēks sūdzēties,” atbildēja Ivars un paraustīja plecus. “Tu jau pats redzi. Biju domājis, ka pēc tiem pilsētas gadiem būs grūtāk atgriezties, sevišķi bez vecākiem, kas varētu visu ierādīt. Bet, nu, mūsdienās jau ir internets, par dažām lietām arī mammai piezvanu, tā ka dzīvot var. Pagasta pārvaldē strādājot, varu darbu mājās nenest. Laika arī pietiek.” Viņš paņēma rokās krūzīti un pakustināja tējas maisiņu, brīdi noskatīdamies ūdens lēnajā riņķošanā. “Patiesībā pilsētā man gāja daudz smagāk. Sevišķi pēc tēva nāves vairs galīgi nesapratu, ko es tur daru. Bija tāda sajūta, it kā es vienkārši plūstu pa straumi, visu laiku atkārtojot vienas un tās pašas dienas bez kādas īpašas jēgas vai pārmaiņas. Un visu laiku arī jutos viens. It kā cilvēkus kaut kādus satiku, bet tas arī bija tā…”

Ivars saminstinājās, un Raivis pasmaidīja, atpazinis drauga mulsumu. Tos pašus vārdus būtu varējis teikt arī viņš pats. Tikai viņš nekur nebija aizgājis, bet gan palicis tajos pašos atkārtojumos. Smaids sastinga, it kā mutē ieķēries tumšs aukstums vilktu lūpu kaktiņus uz leju. “Mēs gan skolā domājām, ka tu ātri vien no laukiem aizlaidīsies,” viņš nomurmināja. “Zini kā, inteliģents tomēr. Rīgā tev būtu vairāk iespēju.”

”A ko man daudz vajag? Ar tām iespējām jau arī ir tā, zini… Reizēm labāk, ja mazāk. Grūtāk apmaldīties.”

“Nē, nu, es saprotu,” Raivis sacīja jau mierīgākā balsī, sajutis krampjainā tvēriena atslābšanu vēderā. “Man arī reizēm izbesī. Tāpēc jau es tagad atbraucu. Bet nezinu, vai varētu tā pa vecam dzīvot. No vienas puses jau gribētos – zini, dzīve liekas kaut kā jēdzīgāka, ja viss ir jādara pašam. Tomēr man laikam apniktu, ātri vien prasītos kaut ko citu, kaut ko vairāk. Arī tagad, kad nācu pie tevis cauri Atvariem, viss izskatījās mazs un tukšs, it kā es būtu atgriezies kādā leļļu ciematā. Manās atmiņās tas viss tomēr bija kaut kā pavisam citādies.”

Bija nepierasti tā runāt, it kā mēģinot izskaidrot sevi – daļēji arī sev pašam.

“Bet nu, vispār jau es nemaz tā īsti nezinu, kas tieši man neliek mieru, kāpēc es tev uzrakstīju.”

Atbildes vietā Ivars iemalkoja tēju un palūkojās ārā pa logu. Viņš izskatījās skumjāks nekā iepriekš, vēl skumjāks nekā parasti. Raivis cerēja, ka tūlīt neatskanēs kāds nepatīkams paziņojums. Bet draugs beigu beigās vienkārši novērsās no dārza, atkal ielūkojās viņam acīs. “Man laikam neprasās nekādas baigās aktivitātes,” viņš sacīja. “Tāpēc, kad mamma pateica, ka pārceļas uz Zaļupi, man ienāca prātā – a kāpēc nepamēģināt pasaimniekot šitepatās?”

“Nu jā, to es saprotu. Ir jau forši, ir, man arī droši vien nāktu par labu kādu laiku te padzīvot. Es jau tev rakstīju, kā man tagad Rīgā ir… kaut kā līdzīgi… es domāju to atkārtojumu sajūtu, par kuru tu teici.” Viņš sāka grozīt rokās paņemto tējas krūzi, nespēdams saprast, cik dziļi ir gatavs tur ieskatīties. “Bet tas tā, nesāksim tagad gruzīties. Gan jau vēlāk izrunāsimies. Starp citu, es tev ciemakukulim atvedu dažus foršus aliņus. Šeit veikalos diez vai tādus atradīsi. Nebūtu labi atstāt neizdzertus.”

Ivars beidzot pasmaidīja. “Labs plāns. Man arī, iespējams, neskādētu parunāties. Reizēm šķiet, ka atkal esmu drusku tā kā iestrēdzis…” Viņš palūkojās ārā pa logu, uz mirkli piemiedza acis. “Kādi tad ir tavi iespaidi pēc atgriešanās, atskaitot to leļļu ciemata sajūtu? Cik īsti sanāk – četri, pieci gadi, kopš neesi te bijis?”

“Nūū…” Raivis novilka, sekodams drauga skatienam. Loga stikls bija pārsteidzoši netīrs, pat Ivara dārzs aiz tā izskatījās mazliet neskaidrs, izplūdis. Bet vēl tālāk gulošie Atvari šķita tik tāli, ka atmiņā iešāvās nesen lasītā fantastikas grāmata par pasauli ar divām atšķirīga ātruma laika plūsmām. “Projām esmu deviņus gadus, pēdējoreiz iebraucu pirms kādiem sešiem. Ko lai saka… Zini, dīvainākais laikam tas, ka te viss ir it kā pazīstams, bet vienlaikus arī citāds. Viss ir savās vietās, gandrīz tāpat kā manās atmiņās, bet tomēr nekas neliekas pareizi. It kā ciematam būtu pazudis kāds neredzams saturs, atstājot tikai čaulu. Tāpēc es par to leļļu ciematu ieteicos. Bet varbūt es vienkārši kaut ko svarīgu neredzu, jo pats esmu to pazaudējis. Saproti, ko es domāju?”

“Nu, tu jau tagad kā tāds dzejnieks runā,” nedroši atbildēja Ivars, iepriekšējam smaidam atkal nozūdot kaut kur domu vēsajā klusumā.

Raivis iesmējās. “Nav jau nekāds brīnums, ka laukos iedvesma uznāk, bļin. Zini kā, te koki un putni, puķītes zied un tā tālāk…”

“Nāc, labāk parādīšu savu saimniecību,” sacīja Ivars, viegli sapurinādams galvu, it kā matos būtu sakritušas pērnās lapas.

Kad viņš piecēlās, lai saliktu traukus izlietnē, arī Raivis teju vai uzlēca kājās. Domu nupat jau bija kļuvis par daudz, vajadzēja novērst uzmanību. “Nomazgāsi vēlāk, ejam ārā,” Raivis sacīja un pirmais devās ārā, atpakaļ dārza iežogotajā savvaļā.

Iepriekšējā ziņa
Komentēt

1 komentārs

  1. Kāpēc es nerunāju par jauno romānu | Vilis Kasims

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Fedginator's tactics room

Football tactics - mostly EPL and La Liga.

Pass and Move

There is more to football than just the scoreline.

Kā grāmata

Skrejceļš iztēlei

Tony's Reading List

Too lazy to be a writer - Too egotistical to be quiet

nosaukums.

in the great game of chess, how does a pawn know when to become a queen?

Andris lasa

lasam un kasam(ies)

Grāmatu Spīgana par grāmatām

Piezīmes par rakstīšanu un lasīšanu

D.G.Feltona blogs

Mēģinājumi izgaršot kultūru...

Book Around the Corner

The Girl With the TBR Tattoo

Menoikejs

Lasu. Rakstu. Domāju.

Grāmatu tārps

Grāmatas, grāmatas, grāmatas. Nekas cits.

Expat Eye on Latvia

A cold look at living and working in the Baltics

Winstonsdad's Blog

Home of Translated fiction and #translationthurs

Grāmatas elektroniski (par brīvu)

Jaunumi un ziņojumi e-pastā

Sibillas grāmatas

The Cat That Walked by Himself

Divās rindkopās

Īsi par grāmatām un literatūru

Ēst vārdus

In Books We Trust

burtkoki

... šķirot lapas, lūkojos sevī...

Guntis Berelis vērtē:

raksti par literatūru

101 Books

Reading my way through Time Magazine's 100 Greatest Novels since 1923 (plus Ulysses)

%d bloggers like this: