Melnraksts pēc melnraksta

Lai arī darbs pie “Kluspils stāstu” slīpēšanas šobrīd nenotiek īpaši lielā ātrumā, pamazām tomēr strādāju ar iepriekšējos mēnešos uzrakstītajiem gabaliem. Tieši nākamie melnraksti man prasa krietni vairāk laika nekā pirmās versijas uzrakstīšana, jo slīpēšana bieži nozīmē “lielas daļas pārrakstīšana”. Kā tas izpaužas dzīvē, varat redzēt šeit.

Pedejoreiz_drafts

Šis gan nav īsti tipisks piemērs, jo stāstu “Pēdējoreiz” visdrīzāk saplēsīšu virtuālos gabalos un sākšu no nulles, atstājot nosaukumu, pāris ainas un vispārējās tēmas. Viens no iemesliem ir tieši daudzās pārmaiņas, kurus tajā vajadzētu veikt, lai gabals pienācīgi ietilptu cikla kopstāstā, būtu interesants pats par sevi un vēl arī sagatavotu augsni turpmākajai notikumu/tēlu virzībai.

Labākajā gadījumā stāstā viss ir savā vietā, un atliek tikai pārrakstīt teikumus tā, lai tos varētu lasīt bez kaunēšanās, ielikt šādas – tādas atbalsis ar iepriekšējiem un turpmākajiem stāstiem, kā arī nodrošināt iekšējo atbalsošanos, pārliecināties, ka visi tēli ir savās vietās un nevienu no tiem nevar aizstāt ar iepriekš jau izmantotajiem tēliem. Bet ainas tad paliek nemainīgas, rindkopu virzība tāpat. Parasti tā notiek tikai pēc otrā vai trešā slīpēšanas piegājiena, taču reizēm sanāk visu noķert uzreiz.

Tā kā šo “Kluspils stāstus” slīpēju salīdzinoši lēni un atsevišķiem uzplūdiem (pēdējos pāris mēnešos – kad vairs nevaru nosēdēt pie tulkojuma, bet ir cerība, ka drīz varēšu veltīt arī vairāk skaidrprātīga laika), nevis pa stundai ik dienas kā “Lielo pasauli”, starplaikā ir iespēja pārdomāt visas tobrīd aktuālajā stāstā izmaināmās/ieliekamās/izņemamās lietas. Tieši šim nolūkam ierīkotajā pierakstu bloknotā šobrīd ir aizpildītas 18 lappuses ar dažādos mirkļos iegūtajām, izsecinātajām vai citādi izpīpētajām apjausmām par to, kādu tad īsti gribu redzēt katra stāsta gala versiju.

Tā man šķiet “Kluspils stāstiem” piemērotākā darba forma, jo tad vēlāk, piesēžoties pie dokumenta, es patiešām zinu, kādu gribu to redzēt, un varu iztikt bez jaunu un lielu pavērsienu izgudrošanas rediģēšanas laikā, kas varētu novest no sliedēm visu ciklu. Protams, ja kaut kas tāds patiešām parādīsies, visu 15 stāstu pārrakstīšanu nevaru izslēgt, taču šobrīd tomēr šķiet, ka viss ir diezgan labi izkristalizējies.

Viena no labākajām lietām saistībā ar stāstu rakstīšanu ir tieši iespēja eksperimentēt ar dažādām pieejām. Aptuveni puse gabalu “Kluspils stāstos” ir rakstīti ar roku, bet otra puse – pa taisno datorā. Īsākais ap 1000 vārdiem (ap 4 lappusēm grāmatā), bet garākais droši vien būs vismaz 10 reižu apjomīgāks. Cikls ir iedalīts trijās daļās ar trijiem atšķirīgiem naratoriem, kuriem atšķiras arī valoda un uzsvari, un noskaņa. Ideālā gadījumā tam visam nevajadzētu krist acīs, jo lielu formas eksperimentu nav, taču es ticu, ka ikvienam stāstam ir sava, piemērotākā forma, kas visprecīzāk radītu gribēto efektu – un mans uzdevums tad ir to atrast un īstenot, nevis mēģināt iestūķēt, piemēram, gaisīgu stāstu smagnējā struktūrā.

Advertisements
Komentēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s

Kā grāmata

Skrejceļš iztēlei

Tony's Reading List

Too lazy to be a writer - Too egotistical to be quiet

nosaukums.

in the great game of chess, how does a pawn know when to become a queen?

Andris lasa

lasam un kasam(ies)

Grāmatu Spīgana par grāmatām

Piezīmes par rakstīšanu un lasīšanu

FiveThirtyEight

Nate Silver’s FiveThirtyEight uses statistical analysis — hard numbers — to tell compelling stories about politics, sports, science, economics and culture.

D.G.Feltona blogs

Mēģinājumi izgaršot kultūru...

Book Around The Corner

Books I read. Books I want to share with you.

Menoikejs

Lasu. Rakstu. Domāju.

Grāmatu tārps

Grāmatas, grāmatas, grāmatas. Nekas cits.

Expat Eye on Latvia

A cold look at living and working in the Baltics

Winstonsdad's Blog

Home of Translated fiction and #translationthurs

Grāmatas elektroniski (par brīvu)

Jaunumi un ziņojumi e-pastā

Sibillas grāmatas

The Cat That Walked by Himself

Divās rindkopās

Īsi par grāmatām un literatūru

Ēst vārdus

In Books We Trust

Marii grāmatplaukts

No klasikas līdz mūsdienu fantastikai & fantāzijai. Pilnīgi subjektīvs viedoklis par grāmatām.

burtkoki

... šķirot lapas, lūkojos sevī...

Guntis Berelis vērtē:

raksti par literatūru

101 Books

Reading my way through Time Magazine's 100 Greatest Novels since 1923 (plus Ulysses)

%d bloggers like this: