Kas ir “Kluspils stāsti”?

Vienā no iepriekšējiem ierakstiem pieminēju, ka rakstu darbos tagad esmu pilnībā pārgājis pie “Kluspils stāstu” cikla. Savā ziņā tā ir vēlme tikt galā ar sen aizsāktām idejām, atrast tām pienācīgo formu un sakārtot vienotā kopā. Galu galā ar cikla stāstiem esmu lēnā garā darbojies jau vairāk nekā desmit gadus – tas bija mans pirmais mēģinājums uzrakstīt kaut ko “nopietnāku” par humoristiskiem sci-fi gabaliem -, un tā kā būtu laiks pielikt tiem punktu, jo man joprojām šķiet, ka tur ir jēdzīgas lietas.

Pašreizējā versijā no agrīnajiem mēģinājumiem ir palikusi tikai nosacīta kopējā pasaule, tematiskā ievirze un pāris stāstu “iekšas”, bet viss pārējais ir izķidāts un pārvērsts par, cerams, sakarīgāku, spēcīgāku un interesantāku veidojumu. Kājas “Kluspils stāstiem” joprojām gan aug no fantastikas zemes. (Kāds draugs, izlasījis vienu no gabaliem, neapmierināts noteica, ka “tā ir kaut kāda abstraktā fantastika”, un es ļoti labprāt to paņemtu par savu karogu. Vai varbūt “iekšējā fantastika”, jo mans galvenais mērķis ar šiem darbiem ir iekšējo sajūtu un apjausmu aprakstīšana fantastikas valodā, kas ļautu tās neuzkrītoši ielaist lasītājam zem ādas un iestādīt sapņos.)

Pati Kluspils šajā ciklā ir pilsēta, kas izveidota pazemē kā labākas dzīves solījums ārpasaules atstumtajiem cilvēkiem. Drīz vien tā pārvēršas savā izolētā pasaulē, kas mēģina likvidēt jebkādu saikni un atgādinājumus par virszemi. Arī pati zeme sāk šķist saindēta, it kā izsūktu iztēles spējas un izdzēstu sapņus. Daļa iedzīvotāju to uztver kā glābiņu, citi – kā pilsētas vadības apspiešanas veidu, pret kuru var vai nu cīnīties, vai arī mēģināt bēgt.

Gandrīz visi cikla stāsti centrējas ap šo izvēli: sadzīvot, cīnīties vai bēgt. Tie ir sakārtoti miniciklos, kuru galvenie tēli ir izšķīrušies par labu vienai no iespējām. Stāstos tad mēģinu risināt saistītās problēmas un iekšējās pretrunas. Paralēli Kluspils pasaule mazliet atklājas arī no valdības puses, kurai ir pašai savas problēmas un rīcības iemesli.

Nekad iepriekš neesmu nopietni izstrādājis fantastisku pasauli, jo mani vienmēr vairāk interesējuši cilvēki, viņu attiecības un notikumi galvā. Tāpēc pēc pilnīgākas alfa/beta versijas sagatavošanas noteikti atkal vērsīšos pēc jūsu palīdzības kļūdu, gļuku un problēmu norādīšanā. Jau romānā tas ļoti noderēja, un es ceru to turpināt, jo viens redaktors un autors vienmēr pamanīs mazāk kā plašāks lasītāju loks ar atšķirīgu pieredzi un lasīšanas veidu.

Daži no cikla darbiem vairāk vai mazāk pabeigtās (t.i., citur jau publicētās) versijās ir atrodami “Tekstu” sadaļā, taču arī tie tiks vēl mazliet pārstrādāti, lai salaiduma vietas nebūtu tik uzkrītošas. (Tomēr tas būs stāstu krājums, ne romāns.)

Advertisements
Komentēt

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Kā grāmata

Skrejceļš iztēlei

Tony's Reading List

Too lazy to be a writer - Too egotistical to be quiet

nosaukums.

in the great game of chess, how does a pawn know when to become a queen?

Andris lasa

lasam un kasam(ies)

Grāmatu Spīgana par grāmatām

Piezīmes par rakstīšanu un lasīšanu

D.G.Feltona blogs

Mēģinājumi izgaršot kultūru...

Book Around The Corner

Books I read. Books I want to share with you.

Menoikejs

Lasu. Rakstu. Domāju.

Grāmatu tārps

Grāmatas, grāmatas, grāmatas. Nekas cits.

Expat Eye on Latvia

A cold look at living and working in the Baltics

Winstonsdad's Blog

Home of Translated fiction and #translationthurs

Grāmatas elektroniski (par brīvu)

Jaunumi un ziņojumi e-pastā

Sibillas grāmatas

The Cat That Walked by Himself

Divās rindkopās

Īsi par grāmatām un literatūru

Ēst vārdus

In Books We Trust

Marii grāmatplaukts

No klasikas līdz mūsdienu fantastikai & fantāzijai. Pilnīgi subjektīvs viedoklis par grāmatām.

burtkoki

... šķirot lapas, lūkojos sevī...

Guntis Berelis vērtē:

raksti par literatūru

101 Books

Reading my way through Time Magazine's 100 Greatest Novels since 1923 (plus Ulysses)

%d bloggers like this: