Nobela spekulācijas

Kā var nojaust pēc zinātnes ziņām avīzēs, ir sākusies Nobela prēmiju nedēļa. Balvas ieguvēju literatūrā paziņos ceturtdien, bet spekulācijas notiek jau labu laiku. Diskusijām vislabāk sekot Pasaules literatūras forumā, bet likmēm – Ladbrokes mājaslapā, jo iepriekšējos gados tieši viņi bijuši vērīgākie bukmeikeri. Dažus favorītus apkopošu arī es.

Austrumeiropa. Ladbrokes saraksta trešajā vietā ir uzšāvusies baltkrievu žurnāliste Svetlana Aļeksijeviča, kura nesen pabeidza piecu grāmatu ciklu par postpadomju pasauli “Красный человек. Голоса утопии”. Strauja kāpšanās sarakstā parasti liecina par laureāta vārda noplūdi vai bara instinktu. Aļeksijevičas gadījumā drīzāks šķiet otrais variants, jo iepriekš viņas vārds nav parādījies, turklāt Nobela prēmija tomēr lielākoties tiek piešķirta par daiļliteratūru, dzeju un dramaturģiju, nevis “literāru dokumentālo prozu”. Tomēr šī ņemšanās man ir atklājusi viņas vārdu, par ko esmu priecīgs.

Citi biežāk piesauktie austrumeiropiešu autori ir krievu rakstnieks Mihails Šiškins (vairāk gan viņa grāmatas Венерин Волос nesenā angliskā tulkojuma dēļ), ungāru pulks (Péter Nádas, László Krasznahorkai, Péter Esterházy), poļu dzejnieks Ādams Zagajevskis, kā arī albāņu prozaiķis Ismails Kadare.

Rietumeiropa. Visaugstāk sarakstā ir norvēģu dramaturgs Jons Fose, kurš tajā uzskrēja Aļeksijevičai līdzīgā tempā un man šķiet tikpat apšaubāma kandidatūra, lai gan uzrakstījis aptuveni miljonu lugu un saņēmis kausiem vien smeļamas balvas. Angļu un īru vārdi lielākoties šķiet piesaukti atpazīstamības dēļ, jo neviens no viņiem īsti neizceļas kā valsts pārstāvis (turklāt šajā gadsimtā balvu jau ieguvuši Lesinga un Pinters). Ticamāka šķiet iespēja balvai nonākt pie Milana Kunderas, katalāņu rakstnieka Enrikes Vila-Matas vai kāda no centrāleiropiešiem (Noteboms? Handke?)

Tuvie Austrumi. Nu jau vairāk nekā desmit gadus viens no galvenajiem favorītiem ir bijis sīriešu dzejnieks Alī Ahmads Saīds jeb Adunīss. Pirms pāris gadiem balvu gan saņēma dzejnieks Transtrēmers, taču Adunīsu noteikti nedrīkst norakstīt (arī Sīrijas notikumu dēļ). Gandrīz tikpat augstā vērtē ir Āmins Māalufs – libāņu rakstnieks un vēsturnieks, kurš Franču akadēmijā ieņēma Kloda Levī-Strosa vietu. Bieži piesauc arī alžīriešu rakstnieci Asiju Džebaru, taču viņas pamatojums lielākoties balstās uz cīņu par sieviešu tiesībām Tuvajos Austrumos.

Āzija. Murakami ir likmju līderis, taču balvu nesaņems. Pārāk populārs, pārāk “viegls”. Tālo Austrumu prozaiķiem vispār šķiet maz iespēju saņemt balvu nākamajā gadā pēc Mo Jaņa, un arī Indijas subkontinenta vilnis vēl nešķiet pietiekami “nobriedis” (ja nu vienīgi Džamils Ahmads). Ladbrokes sarakstā vienīgais augstu kotētais tāspuses autors ir korejiešu dzejnieks Ko Uns, par kuru neko daudz gan nezinu.

Āfrika. Līdzīgi Adunīsam, jau vismaz desmitgadi pirms katras balvas izsniegšanas skaļi skan Ngugi wa’Thiogo un Činua Ačebes vārdi. Manuprāt, tie abi ir vērā ņemami, kaut vai tāpēc, ka Āfrikas vidienes literatūrai noteikti noderētu palielināta uzmanība, un abi autori jau ir krietni gados. (labojums: turklāt Ačebe ir miris. Par Āfrikas autoriem vairāk var atrast šeit: http://africasacountry.com/african-writers-and-the-2013-nobel-prize-in-literature/)

Ziemeļamerika. Atskaitot drīzāk joka pēc piesaukto Bobu Dilanu (man gan nebūtu iebildumu, ja akadēmija iesaistītos jokošanā), Ziemeļamerika piedāvā vismaz sešus nopietnus kandidātus – literatūras veterānus: Alisi Munro, Džoisu Kerolu Outsu, Margaretu Atvudu, Tomasu Pinčonu, Kormaku Makartiju un Filipu Rotu. Visas trīs dāmas šķiet ļoti nopietni kandidāti – arī tāpēc, ka trīs gadus pēc kārtas balvu saņēmuši vīrieši – un katrai ir savi plusi un mīnusi. No vīriem vislielākās izredzes droši vien ir Filipam Rotam, jo viņš ir salīdzinoši mazāk ieslīdzis amerikānisko mītu pārveidošanā.

Dienvidamerika. Pēc Ljosas apbalvošanas un Fuentesa un Bolanjo nāves kontinentā nav palicis daudz Lielo Vārdu, kas varētu pretendēt uz apbalvojumu. Izcilu rakstnieku varbūt arī netrūkst, taču nevienam īsti nesanāk izsisties ārpusē. Varbūt vienīgi Sesars Aira vai Eduardo Galeano, taču nepamet sajūta, ka abus vairāk min vietas aizpildīšanai.

Īsumā? Naudu neliktu ne uz vienu, jo paredzēt Nobela prēmiju literatūrā vienmēr bijis ļoti grūti. Man ticamākie šķiet pieci: Ngugi wa’Thiogo, Adunīss, Kadare, Krasznahorkai un Munro. Varbūt vienu eiro tomēr uzliktu uz Ngugi. Bet Nobela komiteja beigu beigās vienalga izvēlēsies kādu citu nezināmo.

Iepriekšējā ziņa
Nākamā ziņa
Komentēt

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s

Fedginator's tactics room

Football tactics - mostly EPL and La Liga.

Pass and Move

There is more to football than just the scoreline.

Kā grāmata

Skrejceļš iztēlei

Tony's Reading List

Too lazy to be a writer - Too egotistical to be quiet

nosaukums.

in the great game of chess, how does a pawn know when to become a queen?

Andris lasa

lasam un kasam(ies)

Grāmatu Spīgana par grāmatām

Piezīmes par rakstīšanu un lasīšanu

D.G.Feltona blogs

Mēģinājumi izgaršot kultūru...

Book Around the Corner

The Girl With the TBR Tattoo

Menoikejs

Lasu. Rakstu. Domāju.

Grāmatu tārps

Grāmatas, grāmatas, grāmatas. Nekas cits.

Expat Eye on Latvia

A cold look at living and working in the Baltics

Winstonsdad's Blog

Home of Translated fiction and #translationthurs

Grāmatas elektroniski (par brīvu)

Jaunumi un ziņojumi e-pastā

Sibillas grāmatas

The Cat That Walked by Himself

Divās rindkopās

Īsi par grāmatām un literatūru

Ēst vārdus

In Books We Trust

Marii grāmatplaukts

No klasikas līdz mūsdienu fantastikai & fantāzijai. Pilnīgi subjektīvs viedoklis par grāmatām.

burtkoki

... šķirot lapas, lūkojos sevī...

Guntis Berelis vērtē:

raksti par literatūru

101 Books

Reading my way through Time Magazine's 100 Greatest Novels since 1923 (plus Ulysses)

%d bloggers like this: